Domů / Novinky / Solární systém vám ušetří na nové tepelné čerpadlo

Solární systém vám ušetří na nové tepelné čerpadlo

Solární systém vám ušetří na nové tepelné čerpadlo - Engee.cz    Ze všech stran slýcháte, že tepelné čerpadlo a solární panely nejdou dohromady. Ale co kdybychom vám dokázali, že to není pravda? Nejenže je solární termický systém v kombinaci s tepelným čerpadlem dobrou volbou, ale zároveň vám dokáže ušetřit i na nové tepelné čerpadlo. Stačí jen vědět, jak na to.

Ze všech stran slýcháte, že tepelné čerpadlo a solární panely nejdou dohromady. Ale co kdybychom vám dokázali, že to není pravda? Nejenže je solární termický systém v kombinaci s tepelným čerpadlem dobrou volbou, ale zároveň vám dokáže ušetřit i na nové tepelné čerpadlo. Stačí jen vědět, jak na to.

Solární panely v kombinaci s čerpadlem? Opravdová úspora

Říkáte si: Dva panely na střeše, to mi přece nemůže tolik ušetřit. Jenže ono může. Jedná se o poměrně velkou úsporu financí a v delším časovém horizontu také o „úsporu“ na nové tepelné čerpadlo, které je po nějakém čase potřeba vyměnit. A abychom vás ohromili ještě více, je potřeba zmínit, že kombinace s termickými solárními panely navíc prodlouží životnost používaného čerpadla minimálně o 20 %.

Výhody a návratnost případné investice je tedy obrovská. Kde ale vzniká avizovaná úspora? Pojďme se na to podívat úplně jednoduše.

Ušetřete při ohřívání vody

Z termických solárních panelů, které máte umístěné na střeše, nabijete nádobu, představte si ji jako baterii. Díky ní pak můžete ohřívat vodu. Když se přitom zaměříme na největší spotřebiče vody v domě, zjistíme, že jde o bojler, myčku nádobí a pračku. Nejvíce energie se totiž spotřebuje při ohřívání vody pro sprchování, mytí nádobí a praní.

Co kdybychom všechnu tuto vodu ale ohřívat nemuseli? Když tyto spotřebiče napojíme na tepelné čerpadlo s termickými solárními panely, zcela je odřízneme od dodatečné energie, kterou by spotřebovali dohříváním. Vodu už totiž budou mít předehřátou díky naší kombinaci.

Možná si říkáte, že je tu ale ještě rychlovarná konvice, keramická deska nebo třeba trouba. Ano, ale zde už se jedná o čistě elektrické spotřebiče, které nepoužíváte tak často a zároveň nepotřebují tolik energie na něco, co lépe obstará náš zdroj energie. Nakonec tak pokryjete až 70 % roku svépomocí. Jen pozor, opravdu je nutné mít solární systém v kombinaci s tepelným čerpadlem. Jen jedno zařízení vám takové výsledky nepřinese.

Příklad s termickým solárním systémem ThermoSolar

V příkladu použijeme kolektory určené pro celoroční provoz, opatřené nerozbitným kaleným sklem o tloušťce 4 mm a také čtyřmi vývody, které umožňují bezproblémové řešení stagnačních stavů. Tyto kolektory ThermoSolar mají ověřenou životnost téměř 50 let a je na ně poskytnuta záruka 12 let.

Na střechu jsou solární kolektory upevněny pomocí originální nosné hliníkové konstrukce a zajištěny pomocí větrných pojistek. Jejich doporučený sklon je přitom 45°, minimální pak 30°. O ochranu před korozí se stará ekologická nemrznoucí směs Thesol CZ, která je v systému napuštěna celoročně a přibližně po 8 letech provozu je doporučeno ji vyměnit.

V příkladu počítáme se zásobníkem na ohřev TUV o kapacitě 250 litrů, přičemž čtyři osoby v domácnosti spotřebují přibližně 40 litrů za den. Dva solární panely typu TS500 jsou pak umístěny směrem na jih v ideálním sklonu 45°.

Z ukázkové situace nám vyplynuly následující výsledky:

Systémy běžně dosáhnou solárního podílu 64 %, ale při již zmíněném zapojení pračky a myčky na zásobník TUV díky směšovacímu ventilu lze snadno dosáhnout i na podíl více než 70 %.

Z hlediska dotačního programu Nová zelená úsporám jsou pro získání dotace splněny všechny potřebné podmínky z oblasti podpory C.3.1, viz tabulka výše. Můžete tak získat podporu až 35 000 korun na systémy s ohřevem TUV, respektive 50 000 korun na systémy s TUV a přitápěním.

O 12 tisíc méně na ročních nákladech ohřevu TUV

Jestliže tepelné čerpadlo uspoří oproti elektrickému dohřevu 60 % nákladů na přípravu tepelné užitkové vody, pak kombinace čerpadla se solárním ohřevem TUV uspoří oproti elektrice až neuvěřitelných 90 % nákladů. Při ročních nákladech na elektrický dohřev 12 000 korun se jedná o krásných 10 800 korun, viz tabulka.

Roční náklady se sníží z 12 000 na 1 200 korun.

Úspora životnosti čerpadla minimálně o 20 %

A jak jsme přišli na úsporu životnosti minimálně o 20 %? Životnost tepelného čerpadla je počítána v motohodinách kompresoru, obvykle se jedná o 30 000 hodin. Pokud tedy solární systém pro ohřev TUV uspoří tepelnému čerpadlu 20 % práce za rok, pak při odhadované životnosti 15 let dojde k jejímu prodloužení o 3 roky, tedy zmíněných 20 %.

Při pořizovací ceně tepelného čerpadla 210 000 korun se přitom 20% úspora rovná 42 000 korun, což už je velmi pěkné číslo.

Životnost tepelného čerpadla se zvýší z 15 na 18 let. Životnost kompresoru 30.000 hodin je běžně uváděná životnost invertorových tepelných čerpadel systému vzduch voda.

Návratnost solárního systému? 12 let

Investice vložená do solárního systému pro ohřev teplé užitkové vody je 12 let, přičemž za životnost dvou tepelných čerpadel, tedy za 36 let, lze předpokládat úsporu 230 000 korun díky solárním panelům. To jednoduše znamená, že solární systém vám opravdu ušetří na nové tepelné čerpadlo.

Úspory 70 000 korun dosáhnete po 12 letech.

Dlouhodobá úspora, která se vyplatí

Z modelového příkladu je zřetelné, že myslet pár let dopředu a investovat do solárního systému s tepelným čerpadlem se opravdu vyplatí. Nejenže se investice časem sama zaplatí, ale ušetří vám také na nové tepelné čerpadlo, které byste později stejně museli vyměnit.

Pokud jsme vás přesvědčili a rádi byste se doptali na něco týkající se kombinace solárních panelů s tepelným čerpadlem pro ohřev TUV od engee ekobalance s.r.o., případně na samotnou realizaci, kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme.

Dejte nám svůj email a získáte
podstatné informace