Domů / Novinky / Dosáhněte na kotlíkové dotace

Dosáhněte na kotlíkové dotace

Jak na kotlíkové dotace 2019 - kotel nebo tepelné čerpadlo - Engee.cz    Vyměňte zastaralý kotel a získejte dotace na ten nový, snadno a rychle. Zařídíme žádost, dodáme vám technologii a vše odborně nainstalujeme. Vy si pak budete moct užívat jak tepla z nového kotle, tak úspor.

Jak poznáte, že je kotel už nevyhovující? Zákaz provozování se dle legislativy ČR týká všech teplovodních kotlů na pevná paliva o jmenovitém příkonu do 300 kW, které neplní emisní požadavky kladené na kotle minimálně třídy 3 dle ČSN EN 303-5.
Zjednodušeně to znamená, že pokud máte kotel třídy 1 a 2, případně u něj nemůžete třídu zjistit, protože se třeba jedná o samovýrobu, pak jej již nesmíte využívat. Je přitom jedno, jestli ho provozujete soukromě nebo jako podnikatel, případně zda jde o hlavní či záložní zdroj tepla.

Rovněž u kotlů vyrobených před rokem 2000 není možné ověřit třídu kotle, proto je jejich provoz po roce 2022 zakázán. Pokud vlastníte teplovodní kotel na ruční přikládání pevného paliva (je jedno, zda se jedná o uhlí nebo dřevo) bez ventilátoru a elektronické regulace, který byl vyroben před rokem 2008, lze s velkou pravděpodobností říci, že z pohledu zákona spadá do problematických zdrojů. Výměna vás tak zřejmě nemine.

Kotel nemusíte měnit, pokud:

 • Na výrobním štítku máte emisní třídu 3, 4 a 5.
 • Štítek nenaleznete, ale máte pozitivní posudek specialisty, který kotel zkontroloval v rámci povinné kontroly kotle.
 

Kdo může žádat o kotlíkovou dotaci

Vztahuje se i na vás možnost zažádat o kotlíkové dotace?

 • Jste vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu, vlastník přitom nemusí mít na adrese trvalé bydliště.
 • Objekt je v katastru nemovitostí zapsaný jako rodinný dům nebo objekt k bydlení s max. třemi samostatnými byty a má nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví.
 • Za rodinný dům se v tomto případě považuje také bytový dům, v němž jsou nejvýše tři samostatné byty a obytná část zemědělské usedlosti (nebo také statku), která splňuje definici pro byt.

O dotaci lze žádat i v případě, že stávající kotel neslouží jako hlavní zdroj pro vytápění. Příkladem může být rodinný dům, který se vytápí plynovým kotlem (elektrokotlem) a kotel na ruční přikládání je přitom používán jako záložní zdroj.

O kotlíkovou dotaci naopak nemůžete žádat, jestliže:

 • Jedná se o stavby pro rodinnou rekreaci nebo krátkodobé ubytování (například penziony, hotely), a to ani v případě, pokud má majitel v nemovitosti uveden trvalý pobyt.
 • Máte jedno z typů lokálních topidel – krby, kamna, sporáky, vařiče, krbová kamna – a to i v případě, že mají teplovodní vložku a jsou napojeny na ústřední topení.
 • Spadáte do dalších specifických podmínek, například rodinný dům v exekuci, trestný čin v souvislosti s čerpáním dotací z veřejných zdrojů a podobně.
 • Byl zdroj podpořen z programu Zelná úsporám, Nová zelená úsporám (nejdříve od 1. 1. 2009) podle podmínek udržitelnosti dle tehdejších pravidel.

O dotaci naopak nemůžete žádat, chcete-li si pořídit kotel na uhlí, automat na uhlí nebo kombinovaný kotel na uhlí a biomasu.
Starý kotel je pak potřeba ekologicky zlikvidovat v zařízení, které je k tomu oprávněno. Potvrzení o likvidaci kotle je také nutné doložit spolu se závěrečným vyúčtováním.

Ušetřete s programem Nová Zelená úsporám

Dotace můžete získat také z operačního programu Nová Zelená úsporám. Konkrétně se jedná o dotace na solární termické a fotovoltaické systémy, řízené větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperace) a výměnu zdrojů tepla.

Výše podpory:

 • 35 000 nebo 50 000 Kč na termické solární systémy.
 • 35 000 – 150 000 Kč na fotovoltaické solární systémy.
 • 5 000 nebo 100 000 Kč na řízené větrání (rekuperaci).
 • 25 000 – 100 000 Kč na výměnu neekologického zdroje tepla.

Současně je možné získat podporu na využití tepla z odpadních vod, odborný posudek a měření provzdušnosti. Pokud navíc NZÚ zkombinujete s kotlíkovou dotací, získáte dotační bonus 10 000 Kč.

Na co lze získat kotlíkovou dotaci

Aktuálně můžete dotaci využít na jeden z níže uvedených kotlů nebo čerpadlo:

 • Automatický kotel na biomasu (pelety) – 80 % výdajů, nejvýše však 120 000 Kč.
 • Kotel na biomasu s ručním přikládáním – 80 % výdajů, nejvýše však 100 000 Kč.
 • Tepelné čerpadlo – 80 % výdajů, nejvýše však 120 000 Kč.
 • Plynový kondenzační kotel – 75 % výdajů, nejvýše však 95 000 Kč.
 

Základní podmínky pro žádost o dotaci:

 • Jste vlastník rodinného domu.
 • Dotaci můžete získat na zdroje tepla splňující požadavky na ekodesign.
 • Opatření je třeba dokončit do 12 měsíců ode dne schválení žádosti.
 • Rozhodné datum pro stanovení způsobilosti výdajů je maximálně 24 měsíců před datem evidence žádosti.
 

Podporované typy zdrojů energie

Typ zdroje Výše podpory (Kč/dům) v kombinaci se zateplením Výše podpory (Kč/dům) bez zateplení
Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva 50 000 40 000
Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva 100 000 80 000
Krbová kamna na biomasu s teplovodním výměníkem s ruční dodávkou paliva a uzavřené krbové vložky s teplovodním výměníkem 50 000 40 000
Krbová kamna nebo vložka na biomasu s teplovodním výměníkem se samočinnou dodávkou paliva 50 000 40 000
Tepelné čerpadlo voda–voda 100 000 80 000
Tepelné čerpadlo země–voda 100 000 80 000
Tepelné čerpadlo vzduch–voda 75 000 60 000
Plynový kondenzační kotel 35 000 25 000
Napojení na soustavu zásobování teplem 40 000 30 000
 

Jak zažádat o dotace?

Žádost o dotace, ať už ty kotlíkové, nebo NZÚ, nechte na nás. Postaráme se o vše od začátku až po šťastný konec v podobě úsporného vytápění vašeho domu.
Zařídíme získání dotací, vybereme ideální technologii, kotel nebo čerpadlo, provedeme odbornou instalaci a zlikvidujeme staré zařízení. Vy tak ušetříte nejen peníze za vytápění a nový kotel, ale také spoustu času, který budete moci věnovat rodině, přátelům nebo svým zálibám.

 

Chcete ušetřit? Kontaktujte nás a domluvíme se na podrobnostech. Pokud máte jakékoli dotazy, ozvěte se nám a my je rádi zodpovíme.

Dejte nám svůj email a získáte
podstatné informace