Domů / Jak vybrat klimatizaci

Jak vybrat klimatizaci

Jak vybrat klimatizaci?

Vybíráte klimatizaci, ale nejste si jistí, podle čeho se rozhodovat a na co si dát pozor? Poradíme vám, kolik chladicích jednotek pořídit, kam je umístit nebo třeba jak je čistit.

Chlazení jedné místnosti nebo celého domu či bytu?

Pro chlazení jedné místnosti můžete využít jednu vnitřní a jednu venkovní jednotku v provedení split (single split). Vnitřní jednotka může být v různém provedení – nejčastěji nástěnná, dále pak kazetová, podstropní nebo konzolová. S venkovní jednotkou ji vždy propojuje chladivové potrubí, napájecí a datový kabel. Zvláště u vnitřní jednotky je důležitý odvod kondenzátu. Ten je většinou odveden do odpadů v bytě nebo domě.

Pro chlazení více místností se hodí systém multisplit – více vnitřních jednotek je připojeno k jedné venkovní jednotce. Rozvody jsou pak podobné jako u provedení klimatizace split. Výhodou je, že chladný vzduch můžete nastavit samostatně pro každou místnost. Vně domu máte přitom jen jednu venkovní jednotku.

Velikost místnosti a výkon klimatizace

Výkon vnitřní jednotky zhruba odpovídá podlahové ploše místnosti. Jednotka o výkonu 3,5 kW tak například vychladí místnost o ploše cca 35 m2. Je však potřeba brát na vědomí, že to nemusí vždy platit. Jsou případy, kdy je místnost orientována na jih a má velké plochy skel. Pak je nutné zvolit jednotku s vyšším výkonem. Výrobci ale většinou uvádějí podlahovou plochu, kterou lze daným výkonem vychladit, nemusíte tak mít obavy, že byste při výběru tápali.

Multisplitová klimatizace se typicky instaluje pro chlazení obývacího prostoru o ploše 35 m2 a ložnice 25 m2. Lze použít 3,5 resp. 2,6 kW vnitřní nástěnné jednotky a jednu 4,1 kW venkovní multisplitovou jednotku. Výkon venkovní jednotky přitom může být nižší než součet výkonů vnitřních jednotek, protože se nepředpokládá, že by všechny vnitřní jednotky pracovaly současně na plný výkon. 

Kam klimatizační jednotky umístit

Jednotky je potřeba umístit na stinné místo s dostatečným prostorem kolem a přísunem vzduchu. Dostatek místa se bude později hodit při případné výměně filtrů či servisním zásahu. V případě nástěnných jednotek doporučujeme instalaci doprostřed stěny ke stropu.

U moderních klimatizací je distribuce chladného vzduchu velmi pečlivě řešena, většinou pomocí naklápěcích lamel do všech směrů, případně pomocí drobných otvorů. Nemusíte se tedy obávat přímého proudu chladného vzduchu. Přesto je dobré neumisťovat jednotku například přímo proti pracovnímu stolu, kde často sedíme.

Venkovní jednotky je pak možné umístit na fasádu domu pomocí konzolí, v případě rovných střech a balkonů pak na speciální podstavce.

Vytápění pomocí klimatizace

Jednou z funkcí moderních klimatizací je možnost vytápění. To se hodí především při přechodných obdobích na jaře či na podzim. V zimě můžete pomocí klimatizace topit také, doporučujeme však použít jiný zdroj tepla. Sálavé teplo z radiátorů nebo podlahy je pro lidský organismus lepší než teplý proud vzduchu, který vysušuje vzduch i pokožku.

Jak na čištění klimatizace

Většina klimatizačních jednotek má funkci vysoušení, která zabrání tvorbě plísní uvnitř vnitřní jednotky. Dále mají vysoce kvalitní HEPA filtry, prachové filtry, filtry se stříbrem a další. Ty doporučujeme přibližně po 3 letech měnit, v závislosti na tom, jak často klimatizaci používáte.

Instalace klimatizace

Instalace jednoduché splitové jednotky obvykle trvá 1 den. Mohou ji však prodloužit komplikace s umístěním venkovní jednotky nebo stavební prostupy, například vrtání, pro propojení vnitřní a venkovní jednotky. Multisplitové jednotky je možné dle jejich rozsahu nainstalovat za 1 až 3 dny. Opět vše závisí na složitosti stavebních příprav.

Většina klimatizačních jednotek je jednofázová na 230 V, jednotky s velkými výkony jsou třífázové na 400 V a měly by mít vlastní jištění.

Servis a záruka klimatizace

U klimatizací je samozřejmě velmi důležitý správný servis. Proto zajišťujeme nejen prodej, ale také servisní síť. Samotné záruky na klimatizační jednotky se dle výrobce pohybují od 2 do 5 let.

Dejte nám svůj email a získáte
podstatné informace